Fogadjunk, hogy nem tudod, hogyan készül a ghí vaj

A ghí vaj alapvetően Indiából származik, vízi bivaly vagy tehén tejéből készül, ám lényegesen nagyobb tisztaságú vajféle, mint rokonai. Mutatjuk miért!

A tejből készült köpült vajból felforralása után a nedvesség nagy része elpárolog, a tejcukor és tejfehérje kiválik belőle, a benne lévő fehérje egy fehér réteget képezve lesüllyed, majd a megolvadt vaj tetején egy habréteg jelenik meg. A habot és a lesüllyedt fehérjeréteget leszedve, a középső zsiradékrétegből lesz a ghí vaj. Az india klímát figyelembe véve született meg ez a vajfajta, ugyanis szavatossága, szemben hagyományos társaiéval, gyakorlatilag korlátlan.

Szülőhazájában a ghí vajat hagyományosan főzőolajként, ételek alkotóelemeként, valamint az ájurvédában (indiai hagyományos gyógyászat) is használják.

Jobb, mint a sima vaj?

Nos, erre nehéz lenne válaszolnunk. A ghí vajnak a mogyoróra emlékeztető íze van, amely talán nem minden étel elkészítéséhez passzol a legjobban. Ugyanakkor sütésre kifejezetten alkalmas, mivel magasabb füstpontja (olajok, vajak, zsírok égetésekor azt a pontot jelenti, amikor elkezd füstölni), miatt nyugodtan hevíthetjük, nem oldódik ki belőle toxikus anyag, mint alacsonyabb füstpontú vajrokonaiból.

Érzékenységben szenvedők fogyaszthatják?

Mivel készítése során a legtöbb tejfehérje és tejcukor kiválik belőle, így a kevésbé laktóz és tejcukor érzékenyek kipróbálhatják, erős intoleranciával küzdő személyeknek azonban ez sem ajánlott.

Egészséges?

Összességében igen, fogyasztása azonban mértékkel ajánlott. Található benne linolsav és A, D és E-vitamin is. Egy evőkanál kb. 120 kalóriát tartalmaz. Egy 2010-es tanulmány szerint azonban a ghí vajban található zsírsavak megnövelhetik a szív és koszorúér megbetegedések kockázatát. Bár számos (fentebb is említett) tápanyag található benne, és a (egészséges) zsírok bevitele elengedhetetlen az emberi szervezet számára, igyekezzünk ezeket elsősorban egyszeresen telítetlen zsírsavakból pótolni!

Éva Benke

Recent Posts

Hazai alapanyag, világhírű konyha a Michelin-csillagos Salt étteremben

A budapesti Salt nemcsak egy étterem, hanem egy olyan gasztrohely, ahol a természet, a hagyomány…

1 nap ago

Mi a különbség a különböző sók között?

A só sokkal több, mint egyszerű ízesítő – valójában az egyik legrégebbi és legfontosabb konyhai…

1 nap ago

Leves, szósz, püré? Egy ipari rúdmixer mindent visz!

A professzionális konyhatechnológia egyik legnélkülözhetetlenebb eszköze a rúdmixer, más néven botmixer vagy merülőmixer. Bár első…

1 nap ago

Miért nem működnek a divatdiéták hosszú távon? – Amit a táplálkozási szakértők tényleg ajánlanak

Ha valaha beírtad már a keresőbe azt, hogy „melyik a legjobb diéta fogyáshoz?” vagy „mit…

4 nap ago

Miért vagyok reggelente fáradt, ha eleget aludtam? – Lehet, hogy nem kávéra van szükséged, hanem vízre

Ez egyre több emberben felmerülő kérdés, különösen azokban, akik reggel már félálomban a kávéfőzőhöz botorkálnak,…

4 nap ago

Michelin-csillagos élmények egy koppintásra – az Apple Maps új funkciója tényleg megkönnyíti az életünket?

Képzeld el ezt, hogy egy ismeretlen városban sétálsz, megéhezel, de nem akarsz turistacsapdába sétálni. Előveszed a…

1 hét ago