Diéta & Egészség

Így pótoljuk a napot – a D-vitaminban gazdag ételeink

A D-vitaminnak elsősorban a naphoz van köze, így nem is csoda, hogy főképpen ősszel és télen kezd el minket foglalkoztatni annak pótlása. 

A D-vitamin a bőrben képződik, ha azonban nem ér minket elég fény, akkor erre sajnos nem kerül sor. Bizonyos táplálékaink tartalmaznak D-vitamint, ha ezekkel nem tudjuk fedezni a szükséges mennyiséget, akkor érdemes szintetikus formában is pótolni.

Kétféle D-vitamin különböztetünk meg: D2 és a D3 vitamint. D2 vitamint inkább a növények tartalmaznak, az állati eredetű élelmiszerek pedig mindkettőt. Fontos hozzátenni, hogy a D3 vitamin sokkal aktívabb, ez képződik napfény hatására a bőrünkben is.

Most nézzünk meg néhányat a D-vitaminban gazdag élelmiszerek közül!

Gomba

A gomba azért egyedülálló, mert egyike azon keveseknek, amelyek nem állati eredetű D-vitaminforrások. A gomba ugyanis az emberi szervezethez hasonlóan D-vitamint termel, ha napfény éri. Típusától is függ, hogy hány nemzetközi egységnyi D-vitaminnal büszkélkedhetnek.

A shitake gomba kifejezetten sok D-vitamint tartalmaz

Tojás

Bár még mindig sokan kételkednek a tojás egészségre gyakorolt hatásában, azt biztosan állíthatjuk, hogy kiemelkedő mennyiségű D-vitaminnal bír. Ha valaki ebben a vitaminhiányban szenved, akkor érdemes tojást fogyasztani. Emellett E- és K-vitamint, kalciumot, magnéziumot, vasat, szelént, káliumot és nátriumot is tartalmaz.

Halfélék

A lazac, a makréla, a tonhal és a szardínia számos tápanyagban bővelkedik. A lazacban például 100 grammban akár 685 nemzetközi egységnyi mennyiség is lehet. Más miatt is érdemes azonban fogyasztani: gazdag Omega zsírsavakban, sőt astaxantin nevű anyaga (ez adja rózsaszín árnyalatát) pedig csökkenti a szervezetben lévő gyulladásokat.

Máj

Bár különösen a marhamáj bővelkedik sok D-vitaminban, a belsőségek általánosságban elmondhatóak, hogy magas tápanyag-tartalommal bírnak. Az A-vitamin, a vas, a fehérje, a réz és a cink: ezekből különösen sok van a májban. Érdemes azonban biomájat választani, mivel ebben az esetben nem terhelik meg különböző hormonokkal és antibiotikumokkal az állatot, így a mája is lényegesen egészségesebb marad.

Éva Benke

Recent Posts

Recession pop 2025 – mi ez, és miért dobja fel a hangulatod válságidőben?

Mikor épp nehézségek között élünk – legyen szó gazdasági bizonytalanságról, inflációról vagy globális konfliktusokról –…

2 nap ago

Sakktábla saláta recept – a legújabb nyári trend, amit látnod és kóstolnod kell!

A gasztronómia világát 2025 nyarán egy meglepően játékos, mégis stílusos ételtrend uralja: a checkerboard saláta,…

2 nap ago

Menopauza és étkezés – miért legyünk egészségközpontúak, nem fogyókúrázók?

A Time magazin érvelése szerint a menopauza túl gyakran jelenik meg diétás kontextusban, ami mentális…

3 nap ago

Sminkeltávolítás 2 perc alatt – női praktika reggelre

Ha a reggeli rohanásban nincs időd arcápolásra, ez a gyors trükk segít frissen kezdeni a…

3 nap ago

Bögre csokis süti fél perces élvezettel

Gondoltad volna, hogy egy mennyei, krémes csokoládés süti elkészíthető mindössze 5 perc alatt? Ez a…

3 nap ago

Miért jó, ha magyar terméket választunk? Most már tudományosan is megéri!

Egy megbízható kis piros-fehér-zöld jelzés a csomagoláson, amit egyre többen keresünk a boltokban – és…

3 nap ago