Categories: HírekTudatos

Himalája só – egy nagy kamu lenne csupán?

A Himalája sóval kapcsolatban egyre inkább megosztó vélemények bukkannak fel az interneten. Míg egyesek egészségre gyakorolt jótékony hatásait éltetik, addig mások inkább csak jó marketingfogásként tartják számon. De vajon mi lehet az igazság?

Mi is a Himalája só pontosan?

Biztos ti is találkoztatok már a boltokban a rózsaszín -egyébként igencsak dekoratív – himalája sóval, amely a feltételezések szerint a só legtisztább formája a Földön. Ehhez a szuper ígérethez természetesen egy borsosabb ár is társul. Forgalmazói gyakran a természetes, kézzel készített vagy feldolgozatlan jelzőkkel is ellátják, ezzel növelve a termék minőségének megítélését.

Nos, egyes felmérések szerint az egyszerű (és szomorú) igazság az, hogy mind a konyhasó, a tengeri, az organikus vagy a himalájai, ugyanazt a nátrium-klorid vegyületet tartalmazza, és tulajdonképpen nincs is benne semmilyen varázslat.

Egészségesebb lenne?

A himalája kristálysó fő népszerűségének oka, hogy az állítások szerint 84 féle ásványi anyagot tartalmaz. Az ellentábor szerint ez rendben is van, sőt szuper is lenne, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy ezek az összes benne található ásványi anyag 2%-a, míg a többi 98% csupán nátrium-klorid (amit ne becsüljünk le, mert nagyon is fontos, csak mértékkel). Ebből arra következtethetünk, hogy a Himalája só csak nagyon minimális mennyiségben, sőt nyugodtan mondhatjuk, hogy nyomokban tartalmaz olyan plusz vegyületetek, amik számunkra hasznosak lehetnek. Rózsaszín színét (ami valljuk be elég mutatós) a vasnak köszönheti, de ezt is csak nyomokban tartalmaz.

Mi azért a Himalája só mellé állunk!

Bár nem vagyunk sem kémikusok, sem orvosok, mi azért megmaradunk mellette, még ha elő is fordulhat, hogy a Himalája só borsos ára mögött egy jó kis marketingfogás is rejlik. Annyit azért biztosan elmondhatunk, hogy a Himalája só nem tartalmaz semmilyen csomosódásgátló anyagot, vagy éppen fehéríteni sem szokták, amely más sókról már nem biztos, hogy elmondható.

Abban pedig mindenkivel egyetérthetünk, hogy akár fehér, akár rózsaszín az a só létfontosságú a szervezetünknek, ám napi 6 grammnál ne fogyasszunk belőle többet!

Éva Benke
Éva Benke

Recent Posts

Hűsítő Görögdinnyés Smoothie

Egy nyári nap, amikor a hőség már elviselhetetlen, egy görögdinnyés smoothie tökéletes választás. Ahogy a…

3 hónap ago

Egyszerű nyári felfrissítő: Házi limonádé

Egy forró nyári délutánon, amikor a nap perzseli a bőrt és az ember csak egy…

3 hónap ago

Nyári frissítő: Nagyanyánk titkos hideg dinnyelevese

Egyszer volt, hol nem volt, egy kis magyar faluban élt egy fiatal lány, Lili, aki…

3 hónap ago

Korábban indult és tovább tart idén a magyar dinnye szezonja az ALDI-nál

Az ALDI Magyarország ebben az évben még több értékesítési lehetőséget biztosít a magyar termelőknek. A…

3 hónap ago

Sajtos ropogós a partik sztárja

Ez a sajtos ropogós recept mindig nagy sikert arat a baráti összejöveteleinken. Egy alkalommal, amikor…

3 hónap ago

Különleges reggeli: Zöldséges Quiche

Ez a zöldséges quiche recept mindig nagy sikert arat, amikor a családot szeretném elkápráztatni egy…

3 hónap ago