Kurkuma, az ázsiai “szent por” csodás hatása

A kurkuma vagy más néven az indiai sáfrány egy ázsiai eredetű fűszernövény, többek között a curry egyik fontos alapanyaga. A magyar háziasszonyok kevésbé használják, a keleti konyhában azonban igencsak közkedvelt, nem mellesleg ételszínezékként sem utolsó.

A kurkuma hazája eredetileg Dél- és Dél-Kelet Ázsia, de mára már szerte a trópusokon termesztik az 1 méter magasra is megnövő növényt, amelynek gyöktörzsében és gumójában lévő sárga festékanyaga adja a kurkuma fűszert. A kereskedelemnek köszönhetően már az ókori Görögországban is találkozhattunk vele, a görögök sárga gyömbérnek nevezték, lévén, hogy a növény gumója erősen emlékeztet a gyömbérre.

Miért fogyasszuk?

A keleti népgyógyászat már évszázadok óta használja ezt a fűszernövényt. A benne található kurkumin (ami egy polifenol) erős antioxidáns hatással rendelkezik, amely segíti a sejtek oxidatív stressz ellen való védekezését. Több esetben kivonatokban is kapható a kurkumin (amely maga a kurkuma hatóanyaga), mivel segít a diabétesz, a vesekárosodás és az alkoholos májfibrózis leküzdésében, sőt az ízületi megbetegedéseknél is rendkívül ajánlott. A nyugati orvoslás az 1990-es évektől kezdett foglalkozni a kurkumával, pontosabban a színanyagát is adó vegyülettel a kurkuminnal. Számos kutatást végeztek már a vegyület egészségre gyakorolt hatásaival kapcsolatban. Többek között vizsgálták, hogy Indiában miért jóval alacsonyabb az Alzheimer kórban szenvedők aránya. Ennek egyik okát éppen a táplálkozásban, ezen belül pedig a kurkuma fogyasztásában lelték felfedezni. Mindezek mellett még a kollagéntermelődést is fokozza, nem véletlen nevezték az angolok szent pornak (holy powder) a gyarmati időkben.

Hogyan használjuk?

Leggyakrabban talán curryporok formájában találkozhatunk vele, amelyekben változó lehet a kurkuma aránya, és a Worcester-mártásban is alapanyagként szolgál. Fűszerként alkalmazva nehéz a felszívódása, de fekete borssal vegyítve segíthetjük ezt a folyamatot. Manapság is lázas viták folynak arról, hogy mégis mennyi kurkumát érdemes fogyasztanunk. Ennek megkönnyítése érdekében sokszor kapszulákba zárt koncentrált kurkuminnal is találkozhatunk a boltok, gyógyszertárak polcain. Egyes vélemények szerint a szájon át bevitt kurkumin csupán 10%-ban hasznosul (90%-a fel sem szívódik), nagy része ugyanis a bélben és a vastagbélben marad. Ám ez sem probléma, hiszen ott is számos jó tulajdonságot fejt ki, például egyensúlyban tartja a bél baktériumflóráját. Látva mindezeket, lelkesen buzdítanánk olvasóinkat a rendszeresen kurkuma fogyasztásra!

 

 

 

Éva Benke
Éva Benke

Recent Posts

Miért nem működnek a divatdiéták hosszú távon? – Amit a táplálkozási szakértők tényleg ajánlanak

Ha valaha beírtad már a keresőbe azt, hogy „melyik a legjobb diéta fogyáshoz?” vagy „mit…

20 óra ago

Miért vagyok reggelente fáradt, ha eleget aludtam? – Lehet, hogy nem kávéra van szükséged, hanem vízre

Ez egyre több emberben felmerülő kérdés, különösen azokban, akik reggel már félálomban a kávéfőzőhöz botorkálnak,…

20 óra ago

Michelin-csillagos élmények egy koppintásra – az Apple Maps új funkciója tényleg megkönnyíti az életünket?

Képzeld el ezt, hogy egy ismeretlen városban sétálsz, megéhezel, de nem akarsz turistacsapdába sétálni. Előveszed a…

5 nap ago

Nyomj egy gombot – és máris a nyár közepén vagy!

Emlékszel a kilencvenes évekre? VHS a tékából, pasztellszínű görkorcsolya, Spice Girls kazetta a walkmanben, és…

6 nap ago

A titok a szószban rejlik – így készül az igazi Kansas City BBQ szósz otthon

Van egy illat, ami bármilyen időjárásban nyarat varázsol a levegőbe: a lassan karamellizálódó BBQ szószé.…

2 hét ago

Mire figyelj, ha éjszaka vagy hajnalban indul a géped?

A hajnali és késő esti repülőjáratok nem ritkák – sőt, sokan tudatosan választanak ezek közül,…

2 hét ago