Talán még édesanyánk is ezzel tömött minket. Vagyis próbált volna, ha gyerekként megettük volna, legtöbbször ugyanis ádáz csatát vívtunk vele. Bezzeg mostanra már értjük, miért is ez a túlbuzgóság a spenót kapcsán. Mutatjuk!

A spenót története

A spenót ázsiai gyökerekkel bír, az európaik a 11. században ismerkedhettek meg a leveles növénnyel, itt a spanyolok honosították meg. Már gyakorlatilag mára már bárhol kapni, nem volt ez mindig így! A XVI. században firenzei Medici Katalin magával vitte szakácsait Franciaországba, hogy azok spenótot főzhessenek neki, ugyanis tartott attól, hogy új hazájában nem tudják megfelelően elkészíteni szeretett zöldségét. Azóta franciául a spenótágyon tálalt fogásokat á la Florentine névvel illetik…

Ezért fogyasszuk

Bőséges forrása a vasnak, amely azért is fontos, mert a táplálékokból nehezen tudja szervezetünk hasznosítani ezt a létfontosságú anyagot. A vas azonkívül, hogy ellátja szervezetünket a megfelelő hemoglobinnal, még az agyműködésünket is segíti. A kutatók 13 féle flavonoid vegyületet találtak a spenótban, amelyek kiváló antioxidáns források.

Egy csészényi spenót kétszer annyi K-vitamint tartalmaz, mint amennyi szükséges ahhoz naponta, hogy a csontjaink erősek maradjanak. A benne található klorofill pedig erősíti az immunrendszert, erőteljes méregtelenítő és antibakteriális hatású vegyület.

Felhasználása

Ahhoz, hogy a spenót tápanyagtartalma a legszuperebb legyen, mindig figyeljünk arra, hogy a levelek frissek és zsengék legyenek. Maximum négy napig tarthatjuk el hűtőben. Fontos, hogy mindig mossuk meg a spenót leveleket, mielőtt felhasználnánk őket, ám ezt még egész formájukban tegyük meg. Nem célszerű a már aprított spenótot megtisztítani, ugyanis számos tápanyag kimosódhat belőle.

Ehetjük nyersen vagy főzve is, nyersen kissé savanykás íze remekül megy a salátákhoz. Legtöbbször a bébispenótot fogyasztják nyersen. Mellesleg a főzéssel is vigyázzunk, ugyanis nagyon könnyű túlfőzni, ebben az esetben pedig a tápanyagtartalma nagy rész odavész. Ezért azt tanácsoljuk, hogy csak néhány percig pároljuk, amíg egy csöppet össze nem esik.

Bár elhisszük, hogy megosztó egy zöldség, ráadásul a gyerekek sem tapsolnak érte. Sokrétűsége azonban lehetőséget szolgáltat arra, hogy mindenki a számára a lehető legmegfelelőbb formában fogyaszthassa!

Éva Benke
Éva Benke

Recent Posts

Miért nem működnek a divatdiéták hosszú távon? – Amit a táplálkozási szakértők tényleg ajánlanak

Ha valaha beírtad már a keresőbe azt, hogy „melyik a legjobb diéta fogyáshoz?” vagy „mit…

16 óra ago

Miért vagyok reggelente fáradt, ha eleget aludtam? – Lehet, hogy nem kávéra van szükséged, hanem vízre

Ez egyre több emberben felmerülő kérdés, különösen azokban, akik reggel már félálomban a kávéfőzőhöz botorkálnak,…

17 óra ago

Michelin-csillagos élmények egy koppintásra – az Apple Maps új funkciója tényleg megkönnyíti az életünket?

Képzeld el ezt, hogy egy ismeretlen városban sétálsz, megéhezel, de nem akarsz turistacsapdába sétálni. Előveszed a…

5 nap ago

Nyomj egy gombot – és máris a nyár közepén vagy!

Emlékszel a kilencvenes évekre? VHS a tékából, pasztellszínű görkorcsolya, Spice Girls kazetta a walkmanben, és…

6 nap ago

A titok a szószban rejlik – így készül az igazi Kansas City BBQ szósz otthon

Van egy illat, ami bármilyen időjárásban nyarat varázsol a levegőbe: a lassan karamellizálódó BBQ szószé.…

2 hét ago

Mire figyelj, ha éjszaka vagy hajnalban indul a géped?

A hajnali és késő esti repülőjáratok nem ritkák – sőt, sokan tudatosan választanak ezek közül,…

2 hét ago