Természetes antibiotikum – Fegyver az őszi bacik ellen

A hideg köztudottan rontja szervezetünk ellenálló képességét, csökkenti immunrendszerünk hatékonyságát, így sokkal hamarabb válhatunk a ránk leselkedő baktériumok és vírusok áldozatává. Ha nem nagy a baj, nem kell egyből magunkból kikelve az orvoshoz, majd a gyógyszertárba rohanni segítségért. Inkább nyugodjunk le, és nézzünk kicsit szét a kamránkban, ugyanis lehet, hogy éppen egy természetes antibiotikum forrásra bukkanunk benne!

Kétség sem fér hozzá, hogy az 1928-ban Alexander Fleming által felfedezett penicillin több millió ember életét mentette meg, és sokszor gyors megoldást nyújt a bakteriális fertőzések legyőzésére. A széles körben elterjedt gyógyszerszedésnek hála, az emberek kezdtek megfeledkezni a természetes gyógymódokról, és halomszámra, (sokszor) feleslegesen tömték magukba az antibiotikumokat. A bacik pedig okosabbak, mint gondolnánk, ahogy időről időre találkoztak a gyógyszerekkel, „tanultak” belőle, míg végül egyesek akár rezisztenssé is válhattak. Éppen ezért érdemes azokhoz a természetben is megtalálható antibiotikum forrásokhoz fordulni segítségért, amelyek nem segítik a bacilusuk rezisztenssé válását, sőt lényegesen kevesebb mellékhatással is bírnak, mint említett társaik. Szemezgessünk pár kifejezetten hatékony bacilusgyilkos közül!

Cayenne bors

Neve alapján  borsnak gondolnánk, valójában egy chili fajtáról van szó, amelyet őrleményként, fűszerként használunk. Gyakori összetevője a mexikói, dél -amerikai és ázsiai ételeknek. Erős gyulladáscsökkentő, kifejezetten ajánlott a felső légúti megbetegedések kezelésében. Ha megfáztunk meleg vízbe keverjünk el egy teáskanálnyi cayenne borsot, vagy egy evőkanál mézbe rakjunk belőle egy fél teáskanállal, és szopogassuk el.

Manuka méz

A manuka méz az az új -zélandi manukafák nektárjából származik, amelynek jótékony hatását Dr. Peter C. Nolan fedezte fel. Antimikrobiális hatása (tehát, hogy milyen hatékonysággal képes inaktiválni a mikrobákat) függ attól, hogy a nektárt melyik virágról gyűjtötték be a szorgos méhek. A manuka méz borsos ára elsősorban a nagymértékű marketingnek köszönhető, a benne található metil-glikozid (ennek köszönheti bacigyilkos hatását) miatt valóban hatékony természetes antibiotikum.

Mezei zsúrló

Bacilusölő hatása közismert, ereje összemérhető az ampicilin vagy a nystatin nevű antibiotikumokéval. Húgyúti gyulladás és fertőzések esetében különösen javallott, mivel segíti a vese működését. Egy csapott evőkanál teafüvet főzzünk 2-3 percig, majd szűrjük le, de sose használjunk fémszűrőt! Napi egy két pohár ajánlott kúraszerűen.

Fontos hangsúlyozni, hogy a természetes antibiotikumok segíthetnek a betegségek leküzdésében, de semmiképpen sem helyettesítik a gyógyszereket. Betegség esetén mindig konzultáljunk kezelőorvosunkkal!

Éva Benke
Éva Benke

Recent Posts

Torma, ami nem viccel – új ízbomba húsvétra az Univertől!

Az idei húsvét garantáltan könnyeket csal a szemedbe – méghozzá az ízélménytől! Az Univer egy…

2 hét ago

Zöld csoda egy csészében – Miért isszák egyre többen a matcha teát?

Ha eddig csak annyit tudtál a matcháról, hogy valami furcsa zöld por, amit a fiatalok…

3 hét ago

Fedezd fel a Mosóparfüm varázsát: Friss megközelítés a mosóillatok világában

A mosási szerek dinamikus világában a Mosóparfüm kedvenccé vált azok körében, akik friss, tartós illatot…

1 hónap ago

A Z generáció szakít az alkohollal? Új trend hódít a fiatalok körében

Az utóbbi években látványosan megváltozott a fiatalok viszonya az alkoholmentes italokhoz. A HEINEKEN és az…

2 hónap ago

Randi a Mekiben? Valentin-napi varázslat a Nyugati téren!

Ha idén valami igazán különleges élményt keresel Valentin-napra, a McDonald’s Nyugati téri étterme egy romantikus…

2 hónap ago

Zuhanykabinos spa-élmény otthon: Pihenés és könnyű desszertek a tökéletes estéhez

A szombat este sokak számára a hétvége legjobb része: ilyenkor van idő kicsit lelassulni, feltöltődni…

4 hónap ago