A karácsonyi süti receptekből egyszerűen sosem elég, így arra gondoltuk, hogy elhozzuk nektek azokat desszertek, amik nélkül nekünk nem ünnep az ünnep.
Mézes krémes
Tésztához
- 45 dkg finomliszt
- 10 dkg porcukor
- 5 ek tej
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 db tojás (felverve)
- 4 ek méz
- 3 ek disznózsír (olvasztva)
- 2 teáskanál szódabikarbóna
Töltelékhez
- 5 dl tej
- 25 dkg vaj
- 15 dkg porcukor
- 2 csomag vaníliás cukor
- 1 db tojássárgája
- 100 g búzadara
- 6 ek lekvár/ dzsem (kenéshez)
- 10 dkg tortabevonó (a tetejére)
A tészta hozzávalóit alaposan összegyúrjuk, majd négy felé szedjük.
Tepsi tetején egyesével megsütjük. Kb. 8-10-perc alatt laponként.
A cukrot, a vaníliás cukrot és a tojássárgáját habosra keverjük, majd összekeverjük a grízes krémmel.
A tejet felforraljuk, beletesszük a grízt, levesszük a tűzről és kihűlésig kevergetjük.
Az első lap tetejére rákenjük a krém felét, majd rátesszük a második lapot, ezt pedig lekvárral borítjuk be. Ezután következik a harmadik lap, amit ismét a fehér krémmel kenünk meg, végül pedig rásimítjuk a negyedik lapot.
Ha szeretnénk a tetejét olvasztott tortabevonóval kenjük meg, ám ha viszont ezzel már nem szeretnénk pepecselni, simán porcukorral meghintve is isteni a mézes krémes.
Mákosguba torta
Hozzávalók
- 12 db kifli
- 1 l tej
- 3 db tojás sárgája
- 10 dkg vaj
- 1 cs vanília cukor
- 10 dkg cukor
- 15 dkg darált mák
- 1 citrom reszelt héja
A krémhez - 4 db tojás sárgája
- 8 dkg cukor
- 2 cs vanília cukor
- 1 cs vaníliás pudingpor
- 4 dl tej
- 15 dkg vaj
Tetejére - 3 dl habtejszín
- 1 cs zseléfix
- egy kevés mák
A kifliket karikára vágjuk. A tojássárgáját kiverjük a cukorral és a vaníliás cukorral. A tejet felmelegítjük a vajjal, és hozzáadjuk a kikevert tojás sárgáját, és lassú tűzön szépen besűrítjük.
A darált mákot a citrom héjával összekeverjük, majd beleöntjük a tejes folyadékhoz. Ráöntjük a kifli karikákra, és megvárjuk, hogy megszívja magát kellőképpen. A 26 cm-es tortaformát kibéleljük sütőpapírral, majd belenyomkodjuk a kifliket, és 170 fokon 20-25 percig sütjük.
A tojássárgáját a cukorral, a vaníliás cukorral és a pudingporral kikeverjük. A tejet felforraljuk, és a tojás sárgájás keverékkel sűrűre főzzük. Megvárjuk, hogy kihűljön, majd a vajjal jól elkeverjük.
A kihűlt guba tetejét megkenjük a krémmel, majd hűtőben pihentetjük. A tetejét pedig ízlés szerint díszítjük.
Sült dió mézzel
Hozzávalók
- 5 dkg dió
- 3 ek barna cukor
- 1 ek méz
- fahéj
A diót forró serpenyőbe szórjuk, majd hozzáadjuk a barna cukrot. Folyamatosan kevergetjük, egészen addig, míg a cukor folyékony nem lesz, majd hozzáadjuk a mézet is.
Addig rázogatjuk és sütjük, amíg diónk szépen megkaramellizálódik. Ezután megszórjuk fahéjjal, majd sütőpapírra terítjük, és hagyjuk kihűlni.
Műanyag dobozba rakjuk el, így ugyanis sokáig ropogós marad.
Bejgli
Hozzávalók
- 50 dkg liszt
- 25 dkg margarin
- 5 dkg porcukor
- 2 db tojás sárgája
- 1 dl tej
- 2 dkg élesztő
- 1 csipet só
- A töltelékhez:
- 1 dl víz
- 12 dkg cukor
- 20 dkg dió (vagy mák)
- 5 dkg mazsola
- őrölt fahéj
- 5 dkg méz
- édes morzsa
- reszelt citromhéj (vagy narancshéj)
A lisztet a margarinnal gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk, ügyelve arra, hogy ne olvadjon meg. Hozzáöntjük a porcukrot, a tojás sárgáját és a tejben feloldott élesztőt (nem szabad felfuttatni előtte az élesztőt). Közepes keménységű tésztát gyúrunk belőle és kb. 25 dkg-os cipókat készítünk a tésztából. A hűtőben lefóliázva 15-20 percig pihentetjük.
Most pedig jöhet a töltelék! A forrázott mák-vagy diótöltelékhez a vizet a cukorral feltesszük forrni. Ha forr, a tűzről lehúzzuk, majd hozzáadjuk a mákot, az őrölt fahéjat, a mazsolát, és ha szeretnénk az édes morzsát is. A diótöltelék hasonló módon készül el. Amikor a forrázott töltelékek kihűltek, akkor kimérünk belőle ugyanannyit, amennyi a bejglik súlya.
A pihentetett tésztát kinyújtjuk kb. 22-28 cm-es téglalap formára. A töltelékeket a tésztára helyezzük, és elegyengetjük őket. A tészta három oldalát kb. 1 cm-es részben behajtjuk. Ezután jöhet a bejgli tekerés, amit a végén gyengéden meglapítunk. Tepsibe tesszük, és megkenjük 1 tojás, valamint 1 tojássárgája keverékkel. Amikor a tojás rászáradt, akkor még egy rétegben megkenjük. Hurkapálcával megszurkáljuk. Végül 180 fokos sütőben aranysárgára sütjük.
Mézeskalács golyó
A masszához:
- 25 dkg darált háztartási keksz
- 10 dkg porcukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 2 tk mézes kalács fűszer keverék (púpos)
- 12,5 dkg margarin
- 1/2 dl tej
- rum ízlés szerint
A forgatáshoz:
- 4 ek darált háztartási keksz
- 1 csipet mézeskalács fűszerkeverék
A massza összetevőit egy nagyobb edénybe helyezzük, és egymás tetejére tornyozzuk őket. Egy külön tányérban kiöntjük a forgatáshoz szánt darált kekszet, amit egy csipetnyi fűszerkeverékkel spékelünk meg.
Ezt követően alaposan összedolgozzuk az alapanyagokat, szépen elnyomkodva a margarint, egészen addig, míg egy egységes masszává nem válik.
Végül pedig nedves kézzel tetszőleges méretű, dundi golyókat formázunk belőlük, majd meghempergetjük a forgatáshoz előkészített darált kekszben. Azonnal tálalhatjuk is! Voilá!
[sc name=”facebook” ]