Az Esterházy család sok neves személyiséget adott a magyar történelemnek, ám nemcsak kitűnő államférfiúi és hadművészeti tulajdonságaik miatt tűntek ki, hiszen a magyar gasztronómia is köszönhet nekik egy s mást. Nemcsak a történetével, de az Esterházy-rostélyos receptjével is megismerkedhettek következő cikkünkben.
Az Esterházy-rostélyos névadója ez esetben nem más, mint Eszterházy Pál Antal, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és londoni nagykövet, sőt az 1848-as Batthyány-kormányban is tevékenykedett. Esterházy nemcsak számos tisztséget nyert el élete során, de a legenda szerint nagy ínyenc hírében is állt: az utókor neki köszönheti a finom és pikáns rostélyos megalkotását.
Más elképzelések szerint közel sem bizonyos, hogy Pál Antalnak köszönhetően született meg a rostélyos, elképzelhető, hogy valamelyik másik Esterházy keze van a dologban. Olyanról is hallani, hogy egy név nélküli szakács alkotta meg a rostélyost, és csupán marketingfogásként akasztotta rá az Esterházy nevet.
Nehéz igazságot szolgáltatni a különböző feltételezések között, ám az biztos, hogy mindez semmit nem von le az étel érdemeiről. Mutatunk egy receptet, hogyan készítheted el otthon.
Készüljetek fel, ugyanis nem lesz rövid menet: ha igazán finomat szeretnél, akkor két-három napig is érdemes pácolni a húst!
Hozzávalók
A hús pácolásához
- 1 kg marharostélyos (4 szelet)
- 4 dl napraforgó olaj
- 1 dl ecet
- 8 db babérlevél
A szószhoz
- 6 ek sertészsír
- 6 közepes db sárgarépa
- 6 közepes db fehérrépa
- 2 kis db zeller
- 2 közepes fej vöröshagyma
- 4 ek kapribogyó
- 3 ek mustár
- 3 dl fehérbor (száraz)
- 350 g tejföl
- 2 evőkanál finomliszt
- 8 db babérlevél
- 2 citromból nyert citromhéj
- 1 citromból nyert citromlé (krumplipucolóval levágva)
- 2 teáskanál cukor
- só ízlés szerint
- bors ízlés szerint
A tálaláshoz
- petrezselyem ízlés szerint
A rostélyos szeleteket az olajból, ecetből és babérlevélből álló pácban pihentetjük a hűtőben 2-3 napig.
A hússzeleteket a felforrósított zsíron elősütjük és félretesszük.
A megtisztított zöldségeket (sárgarépa, fehérrépa, zeller) vékony csíkokra metéljük (krumplipucoló segítségével),a hagymát apróra vágjuk.
A hús elősütésekor visszamaradt zsiradékon megpároljuk a zöldségeket: sózzuk, borsozzuk, kevés vízzel és borral felöntjük. Ha már majdnem megpuhultak kivesszük és félretesszük.
A hússzeletek mehetnek is vissza a serpenyőbe, hozzáadjuk a citromhéjat, a babérleveleket, az apróra vágott kapribogyót és a mustárt. Fedő alatt puhára pároljuk a húst, közben néha ránézünk, és ha szükséges, pótoljuk a vizet.
Amikor a hús puhulni kezd, kivesszük a serpenyőből a babérleveleket és a citromhéjakat, és a zöldségeket hozzáadjuk a húshoz.
A liszttel simára kevert tejföllel behabarjuk a levét, belenyomjuk a citromlevet, végül kevés cukorral ízesítjük.
Petrezselyemmel megszórva, párolt rizzsel körítve tálaljuk.
Borítókép forrása: Cookpad