A babfőzelék elsősorban téli étel, de mi bevalljuk őszintén, hogy nyáron is szeretjük készíteni. Önmagában is laktató fogás, könnyű leves után pedig ideális másodikfélének.
Sok formában fogyasztják a babot, – közismertebb nevén a paszulyt – készülhet belőle leves, főzelék, gulyás vagy tört paszuly. Ráadásul azon zöldségek közé tartozik, amit általában mindenki szeret – legalábbis mi biztosan, így télen-nyáron szívesen fogyasztjuk
A babnak egyébként is számos kedvező élettani hatásáról beszélhetünk, például rostban kifejezetten gazdag, amely jótékony hat az emésztésre, de B1 vitamin tartalma is kiemelkedő, amely szükséges többek között a megfelelő szénhidrát anyagcseréhez, az idegek és a szív megfelelő működéséhez. A bab ráadásul egy fehérjében gazdag zöldség, így annak, aki nem fogyaszt húst, kifejezetten ajánlott.
Sült sertéscomb szeletekkel vagy füstölt-főtt csülökkel szokás tálalni, ám ha könnyebbre vágyunk, próbáljuk ki valamelyik zöldségfasírttal – így kifejezetten egészséges fogást kapunk.
Hozzávalók
- 30 dkg száraz bab (előző este beáztatva)
- 1-2 babérlevél
- 1 kis fej vöröshagyma (aprítva)
- 2 gerezd fokhagyma (zúzott)
- 2 ek liszt
- 4 ek olaj
- 1 tk pirospaprika
- bors (őrölt)
- 2 dl tejföl
- 1 tk cukor
- 1 tk 10 %-os ecet
- só
- bors
A babot bő vízben feltesszük főni, a forrástól számítva 10-15 perc múlva leszűrjük. Közben forralunk másik főzővizet, ebből felöntjük annyival, amennyi ellepi, így a bab nem edződik meg, és elkerüljük a felfújódást.
Babérral, sóval ízesítjük, puhulásig csendesen főzzük.
Közben az olajból és lisztből világosbarna rántást készítünk, amelyben megdinszteljük a vöröshagymát, majd a fokhagymát is.
A tűzről levéve meghintjük pirospaprikával, beleöntjük a tejfölt, és kb. 1 dl hideg vizet. Simára keverjük, és a főzelékbe keverjük (nem lesz csomós, és nem kell kétszer kikeverni a tejföl miatt).
Újraforrásig kevergetjük, néhány percig takarékon együtt forraljuk ha sűrűnek találjuk, kevés vízzel hígítjuk.
Közben a cukorral, ízlés szerint sóval, borssal, és az ecettel ízesítjük.