Szinte nincs is olyan ember a világon, aki ne szeretné a gulyáslevest, a lencsegulyás pedig pláne jó választás, ha tartani szeretnénk az újévi hagyományt.
Sima gulyás, babgulyás, lencsegulyás – bármiből legyen is, a gulyásleves az egyik legnépszerűbb magyar fogás, a lencse pedig az egyik leghasznosabb táplálékunk, ami tömve van fehérjével, ráadásul szerencsét is hoz – legalábbis a hagyomány szerint.
Hozzávalók
- 30 dkg lencse
- 30 dkg füstölt hús
- 10 dkg húsos füstölt szalonna
- 3 sárgarépa
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 2,5 dl tejföl
- 2 fehérrépa
- 2 babérlevél
- 2 evőkanálnyi liszt
- 1 kis fej zeller
- 1 csipetnyi őrölt kömény
- 1 csapott evőkanálnyi őrölt majoránna
- 1 fej hagyma
- 1 közepes krumpli
- 1 csapott evőkanálnyi pirospaprika
- olaj
- só, frissen őrölt bors
A lencsét áztassuk be a főzés előtt legalább három-négy órával, de az se baj, ha egy egész éjszakát ázik. Ha meg akarjuk spórolni a hajcihőt, akkor készítsük konzerves lencséből. Amikor eleget ázott a lencse, öntsük le róla a vizet, tegyük egy másik lábasba, öntsd fel friss vízzel, és némi só társaságában tegyük rá a tűre, és kezdjük el szépen főzni.
Míg a lencse készül, addig tisztítsuk meg a zöldségeket, és vágyjuk nagyjából egységes méretű részekre. Amikor a lencsés víz egyet forrt, szedjük le a habját, majd tegyük bele a feldarabolt zöldségeket a fokhagyma kivételével, adjuk hozzá a fűszereket a pirospaprika kivételével, majd vegyük kisebb lángra, és hagyjuk főni.
Amikor félig megpuhultak a zöldségek, mehet a levesbe a füstölt hús és a szalonna, majd így főzzük tovább.
A fokhagymát pirítsuk meg némi olajon, keverjük hozzá a lisztet, kicsit pirítsuk meg, majd vegyük le a tűzről. Adjuk a tejfölhöz a pirospaprika társaságában ezt a keveréket, és amikor már nagyjából megfőtt minden, hőkiegyenlítéssel keverjük a leveshez.
Kavarjuk át még párszor, majd vegyük le a tűzről, és már fogyaszthatjuk is.
[sc name=”facebook” ]