Erdélyben kóstoltunk először a padlizsánkrém mennyei ízét, onnantól kezdve pedig örök szerelem szövődött köztünk és a püspöklila gyümölcs között.
Ahhoz kétség sem férhet, hogy a a legkedveltebb padlizsánból készült étel a padlizsánkrém, lehet éppen azért, mert ehhez még főzni sem kell tudni. A bolgárok kjopulu néven készítik, az arab országokban baba ghanoush-ként ismerik, idehaza pedig talán a legismertebb a román, erdélyi vinetta, illetve zakuszka – ez utóbbihoz a padlizsán mellé darált paradicsom, sült paprika és nagyszemű bab is társul.
Népszerűségét nem a véletlennek köszönheti, ugyanis a padlizsánkrém igazán isteni pirítósra kenve, de egy-két dolgot tartsunk szem előtt mielőtt nekifognánk a készítésének. Első és legfontosabb a padlizsán minősége: csak olyan padlizsánt vásároljunk, amelynek szép fényes a héja, és ha ujjunkkal benyomjuk, akkor nem marad mélyedés a helyén – ebből lesz ugyanis igazán finom a krémünk.
Ha egészben sütjük, akkor mindenképpen szurkáljuk meg egy favillával, mert különben szétrepedhet, felrobbanhat. A fém eszközök használata elszínezi a padlizsánt, ezért sem ajánljuk, hogy ezzel próbálkozzatok, de ha nincs fa, a kerámiabevonatú kés például már használható.
Hozzávalók
- 3-4 db padlizsán
- só
- őrölt bors
- 1/2 dl olívaolaj
- 3 ek majonéz
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 1 tk balzsamecet
- 1/4 db vöröshagyma
A padlizsánokat megmossuk, és egészben sütőlapra tesszük őket. 180 fokon 30 percig sütjük, majd megfordítjuk, és további 30 percig sütjük. Ezután lehúzzuk a héjukat, a húst turmixgépbe tesszük.
Megsózzuk, megborsozzuk, hozzáadjuk a olívaolajat, a majonézt, a megtisztított és félbevágott fokhagymát, a balzsamecetet és a finomra vágott vöröshagymát. Krémesre turmixoljuk, és a padlizsánkrémet pirítóssal tálaljuk.
Jó étvágyat kívánunk hozzá.