A sütőtök főzelék nem tartozik a népszerű főzelékek közé, amit mi nem is értünk: édeskés íze remekül passzol a kaporral és a tejföllel, így nálunk jelesre vizsgázott.
A sütőtököt többnyire csak simán megsütjük, és már esszük is, pedig tejföllel es kaportal összekutyulva finom főzeléket is készíthetünk belőle. Mellesleg érdemes is beleillesztenünk a mindennapi étkezésbe, ugyanis kevés egészségesebb dolog van a sütőtöknél.
Állítólag nem csak a színe olyan, mint a napé, de legalább olyan fontos is, ugyanis a sütőtökben D-vitamin is található, ami pláne jól jön az őszi, borongós időben. Ezenkívül megtalálható benne az A-, a C- és az E-vitamin, de foszfor, kalcium és magnézium tartalma is igen magas – egyszóval valóságos szuperétel.
Hozzávalók
- 1 db körte alakú kanadai sütőtök (legyen 1,5 – 2 kg-os, mert a tisztításnál elég sok a veszteség)
- 1 csokor kapor (lehet fagyasztott is)
- 2 dl tejföl
- 2 evőkanál liszt
- 4 dl hús alaplé vagy víz (utóbbi esetben kevés ételízesítő)
- fűszerek: só, bors
A sütőtököt vágjuk ketté, szedjük ki a belét, majd hámozd meg és darabold fel tetszésed szerint: kockákra is vághatjuk, csíkokra is gyalulhatjuk, de lereszelhetjük durva reszelőn is. (ez a leglassabb módszer, viszont így nagyon gyorsan megfő a tök).
A feldarabolt sütőtököt a 4 dl hús alaplében (vagy a vízben és ételízesítővel) tegyük fel főni, amennyiben még szükséges, sózzuk meg és ízesítsük még kevés törött borssal.
A kaprot szedjük le a száráról, a szárakat kössük össze és dobjuk a tök mellé.
Amíg a tök fő, készítsük el a habarást: keverjük össze a tejfölt a liszttel, és hígítsük fel a főzelék levével (kanalanként adjuk hozzá és mindig keverjük össze) – annyira, hogy jól önthető legyen.
A kaprot vágjuk apróra, amikor pedig megfőtt a tök, vegyük ki belőle a kaporszárat.
Habarjuk be és adjuk hozzá a felvágott kaprot.
Forraljuk fel. Ez fontos, mert a lisztnek meg kell főnie (különben liszt ízű lesz a főzelék).
Kész is a sütőtök főzelék! Jó étvágyat kívánunk hozzá.
[sc name=”facebook” ]