Ha valaha beírtad már a keresőbe azt, hogy „melyik a legjobb diéta fogyáshoz?” vagy „mit egyek, hogy energikusabb legyek?”, akkor biztosan találkoztál olyan ígéretekkel, mint: „10 kiló mínusz 7 nap alatt”, „méregtelenítés citrommal”, vagy éppen „csak fehérjével élj és fogysz”.
A közösségi média, a celebek és a „wellness guru” influenszerek tömege kínál csodadiétákat. De vajon ezek valóban működnek, vagy csak rövid távú illúziók? Két táplálkozási szakértő segítségével most tisztába tesszük a legnépszerűbb trendeket – és elmondjuk, mit érdemes helyettük kipróbálni.
Alap kérdés: Tényleg elég egyetlen “szuperdiéta”?
A gyors eredmény ígérete mindig csábító, de a legtöbb diéta vagy extrém megszorításra épül, vagy teljes ételcsoportokat zár ki – ez pedig hosszú távon egészségügyi kockázatot is hordoz.
Nézzük sorban a legismertebb divatdiétákat
1. Alacsony pH, magas elvárás – az Alkalikus diéta
Zöldséget, gyümölcsöt és magvakat szabad, húst és alkoholt nem. Cél: eltolni a szervezet pH-egyensúlyát. Csakhogy a test önállóan szabályozza a pH-t, így ez az egész alapjaiban hibás elképzelés – bár az egészségesebb étkezés irányába terelhet.
2. Káposztaleves diéta – gyors, de veszélyes
Egy hét káposztalevessel. Talán gyorsan mutat valamit a mérleg, de valójában víz és izom megy le, nem zsír. A visszatérés a „normális” étrendhez pedig szinte garantálja a visszahízást.
3. HCG diéta – hormoninjekció és napi 500 kalória?
Az extrém kalóriamegvonás és hormoninjekció kombinációja nemcsak veszélyes, hanem nincs tudományos bizonyítéka annak, hogy maga a HCG hormon hatékony lenne fogyásra. Inkább kerüld messziről.
4. Master Cleanse – Beyoncé sem így marad karcsú
Citrus, juharszirup és cayenne bors. Ez inkább hangzik mágikus rituálénak, mint étrendnek. A valóságban csak alultápláltságot, fáradtságot és lassabb anyagcserét okoz.
5. Zero cukor – amikor túlzásba esik a jó szándék
A hozzáadott cukrok csökkentése valóban hasznos. De amikor valaki még a gyümölcsöket is elhagyja, az már táplálkozási zsákutca lehet, és hiánybetegségekhez vezethet.
6. Carnivore diéta – a növények kizárva?
Csak hús, tojás, hal, némi tejtermék. Zöldség, gyümölcs, gabona, hüvelyes? Tiltólistás. Ezzel viszont rostok, vitaminok, antioxidánsok is tiltólistára kerülnek – amit a szervezet hosszú távon megsínyli.
7. Zellerlé kúra – szép Instagram, kevés tudomány
Egyesek napi fél litert isznak belőle, „méregtelenítés” reményében. Valójában semmi nem igazolja, hogy a zellerlé önmagában csodát tenne. A rost kivonása ráadásul tovább ront a helyzeten.
8. Whole30 – jó alap, de túlságosan szigorú?
30 napig nincs tej, cukor, alkohol, gabona. Sokaknak bejön, mert az elején tényleg jobban érzik magukat – de a merev szabályrendszer hosszú távon inkább frusztráló, mint fenntartható. A társasági étkezések is kihívássá válhatnak.
Akkor mit érdemes tenni?
A válasz nem hangzatos, de működik:
- Sok zöldség és gyümölcs – szezonális, színes, változatos
- Rostban gazdag, teljes értékű ételek – gabonák, hüvelyesek
- Minőségi fehérjeforrások – tojás, hal, sovány hús, növényi fehérje
- Egészséges zsírok – diófélék, olívaolaj, avokádó
- Megfelelő hidratálás – naponta legalább 1,5–2 liter tiszta víz
Tipp: ha nem szereted a csapvíz ízét, érdemes lehet beszerezni egy Lauben vízszűrő kancsót, ami szebbé és ízletesebbé teszi a vizet – így könnyebb lesz rászokni az ivásra.
A napi rendszeres folyadékbevitel pedig akkor működik igazán, ha mérhető. A motivációs kulacs például egész nap emlékeztet, mikor lenne ideje egy újabb pohár víznek.
A hosszú távú változás nem csodában rejlik, hanem szokásokban
Ahogy a szakértők is mondják: nem egy diéta hozza meg a változást, hanem az, hogy megtaláljuk azt az egyensúlyt, amit nem feladunk, hanem tartani tudunk. Ez pedig nem a tiltásokról, hanem az építő, élhető, tudatos étkezésről szól.