Kóstoltátok már a japánok isteni finom tradicionális levesét? Ha még nem, és kíváncsiak vagytok a keleti konyha egyik gyöngyszemére, akkor mutatunk egy egyszerűen elkészíthető miso leves receptet!
Ha elönt minket az egészséges táplálkozási utáni vágy, akkor keresve sem találhatnánk jobb ételt a miso levesnél. Ez a japán leves gyakorlatilag tele van szuperegészséges dolgokkal, úgy mint az alga, a nyers hal és a miso. Hogy ez utóbbi mi is pontosan?
Nos, a mizo nem mást, mint egy fermentált alapanyag, amelyet ízesítőként használnak a japánok. A fermentáció olyan kémiai folyamat, amely során enzim hatására szerves anyag bomlik le, így a fermentálás egy természetes tartósítási forma is egyben. A miso egyébként főleg szójababból készülő, sós ízű erjesztett pép, amelyet gomba hozzáadásával hosszan tölgyfahordókban érlelnek. (Fermentált étel ezen kívül még a kefir vagy a savanyúság is.) A fermentált ételek egyébként nagyon egészségesek, érdemes belőlük sokat fogyasztani, különösen a vírusos időszakban.
Maga a módszer nagyon régi, egyes források szerint az i. e. 4. században is már alkalmazták Kínában. Itt elsősorban a búzát fermentálták, Japánban valamivel később terjedt csak el. A miso pasztákat leggyakrabban a színük szerint szokás osztályozni, minél sötétebb színű, annál hosszabb ideig erjesztették.
Ahogy majd a lenti receptben is láthatjuk, a miso-t mindig hőkezelés nélkül fogyasszuk, és csak a főzés végén adjuk a meleg ételekhez, ellenkező esetben ugyanis elpusztulnak a benne található jótékony baktériumok.
A leveshez szükséges misot, a dashit és a wakamét főleg nagyobb szupermarketekben vagy keleti boltokban találhatjátok meg, de szerintünk mindenképpen adjatok a miso levesnek egy esélyt, mert nagyon finom!
Hozzávalók
A tofut 1,5 cm-es kockákra vágjuk.
Készítsük el a dashit, dobjuk bele a wakamét.
Tegyük bele a hozzávalókat, s főzzük kb. 5 percig.
Zárjuk el a tüzet és keverjünk a levesbe 2 evőkanál misot (személyenként 1 evőkanálnyit).
A levesestálba szórjunk egy csipet zöldhagymát és merjük rá a levest.