A karácsonyi vásárok elmaradhatatlan kelléke a forralt bor mellett a sült gesztenye. Ki ne imádná az utcai árusoknál frissen sütött sült gesztenye illatát? És a legjobb, hogy otthon is el tudod készíteni!

Talán kevesen gondolják, de a gesztenye története egészen régre nyúlik vissza, már a görögök is kedvelték, a rómaiak pedig egyenesen oda voltak érte. Weöres Sándort is megihlette az ősz egyik legfontosabb szimbóluma Gesztenye úrfi című versében: Hej, gesztenye úrfi. Bundácskádból bújj ki! Ugorj le a fáról. Érkezésed várom.

Fontos megkülönböztetni a szelídgesztenyét a vadgesztenyétől, ugyanis annak ellenére, hogy mind a kettő gesztenye, nem sok közös tulajdonság fedezhető fel bennük. A vadgesztenye termése ugyanis kifejezetten mérgező (émelygést, gyomorpanaszokat okozhat), bár javára szóljon, hogy nehezen tudnánk elképzelni az őszi tájat nélküle. Kizárólag a szelíd gesztenyéből, azaz más néven a maróniból készült ételek alkalmasak az emberi fogyasztásra. Magyarország leghosszabb életű gyümölcsfája a vadgesztenyefa, Kőszegen és környékén 600-700 éves példányokkal is találkozhatunk – tudhatjuk meg a Anatur.hu cikkéből.

Vadgesztenye

Nézzük, hogyan is érdemes bánni a sült gesztenyével, hogy garantáltan a legjobbat hozzuk ki legyen!

Hozzávalók

  • 1 kg sült gesztenye (4 főre)

Fontos a megfelelő minőségű gesztenye megvásárlása a piacokon. Mindig egészséges, fényes és barna szemeket vásároljunk. A ráncos példányokat inkább hanyagoljuk! Tegyük a gesztenyéket hideg vízbe, amelyik feljön a felszínre, azt dobjuk is ki azonnal, minden valószínűség szerint ugyanis kukacos. A többi gesztenyét pedig nyugodtan áztassuk be akár egy egész éjszakára is.

Egy éles késsel vágjuk be a domború felüket. Ezt a részt semmiképpen se hagyjuk ki, ugyanis, ha megpróbálod felbontani őket, akkor akár fel is robbanhatnak. Előmelegített sütőben körülbelül 25-30 percig 200 Celsius fokon süssük. Időnként érdemes megrázogatni a gesztenyéket, hogy mindenhol egyenlően átsüljenek. Ha a vágás mentén kezdenek szétnyílni és kellemes illatot árasztani, akkor már kész is vannak! A szemeket 10 percre csomagoljuk konyharuhába, utána pedig már hámozhatjuk is őket. Az egyik legjobb nasi hűvös időben!

 

 

 

Éva Benke

Recent Posts

Hazai alapanyag, világhírű konyha a Michelin-csillagos Salt étteremben

A budapesti Salt nemcsak egy étterem, hanem egy olyan gasztrohely, ahol a természet, a hagyomány…

1 nap ago

Mi a különbség a különböző sók között?

A só sokkal több, mint egyszerű ízesítő – valójában az egyik legrégebbi és legfontosabb konyhai…

1 nap ago

Leves, szósz, püré? Egy ipari rúdmixer mindent visz!

A professzionális konyhatechnológia egyik legnélkülözhetetlenebb eszköze a rúdmixer, más néven botmixer vagy merülőmixer. Bár első…

1 nap ago

Miért nem működnek a divatdiéták hosszú távon? – Amit a táplálkozási szakértők tényleg ajánlanak

Ha valaha beírtad már a keresőbe azt, hogy „melyik a legjobb diéta fogyáshoz?” vagy „mit…

4 nap ago

Miért vagyok reggelente fáradt, ha eleget aludtam? – Lehet, hogy nem kávéra van szükséged, hanem vízre

Ez egyre több emberben felmerülő kérdés, különösen azokban, akik reggel már félálomban a kávéfőzőhöz botorkálnak,…

4 nap ago

Michelin-csillagos élmények egy koppintásra – az Apple Maps új funkciója tényleg megkönnyíti az életünket?

Képzeld el ezt, hogy egy ismeretlen városban sétálsz, megéhezel, de nem akarsz turistacsapdába sétálni. Előveszed a…

1 hét ago