Együnk sok halat

Magyar ember magyar halat leginkább karácsonykor eszik – halfogyasztásban Európa sereghajtói vagyunk. Pedig a régi magyar étrendben több hal szerepelt, mint hús. Környezetünk és egészségünk is jól járna, ha több halat fogyasztanánk – minőségi forrásból.

Az édesvízi halak húsa (is) könnyen emészthető, A-, B- és D-vitaminban gazdag, vas- és jódtartalma is jelentős. A vizek szennyezettsége miatt azonban (például a földekről a folyóvizekbe, tavakba szivárgó műtrágyából) káros anyagokat is tartalmazhat, és sokszor iszapízű. Ezt lehet kiküszöbölni a halgazdasági beszerzéssel – és még a halgazdaságok és halfajták között is válogathatunk.

A Bács-Kiskun megyei Akasztó korábbi szikes legelői helyén most halastavakat: az Akasztói Halgazdaságot találjuk. (Pontosabban halgazdaságot, horgászparkot, strandot, játszóteret, kempinget, panziót és halcsárdát. Meg a halak táplálásához alapanyagot biztosító gabonaföldeket.) A családi gazdaság „saját” hallal is büszkélkedhet, az akasztói szikiponty immár hazai földrajzi oltalom alatt áll. Természetközeli nevelésének köszönhetően különösen egészséges halféléről van szó, melyet a Magyar Gasztronómiai Egyesület „Aranyszalag Minőség” védjeggyel is elismert, s melyet egy kisebb kirándulás keretében magunk is beszerezhetünk – és meg is kóstolhatunk.

Fotó forrása: Akasztói Horgászpark és Halascsárda

Hirdetés: