Bár sok elemből áll, mégsem akkora ördöngösség összerakni, ugyanis a flódni elkészítése könnyebb, mint gondolnánk!
A flódni az askenázi zsidó konyha legismertebb süteménye. Hagyományosan hanukára készítették, és teszik ezt ma is számos családban generációról generációra örökített receptúra alapján. Ám napjainkra ez a desszert már rég túlnőtt azon, hogy csak hanukára készítsék, ugyanis vallási hovatartozástól függetlenül sok cukrászdában találkozhatunk vele.
Nem fogunk senkit sem áltatni: flódnit készíteni bizony nem egy gyorsvonat, és ha szeretnénk, ha nem, rá kell szánnunk az időt. Érdemes viszont otthon is elkészítenünk, ugyanis nagyon kevés helyen kapni igazán jót: míg van ahol túlságosan édes, szinte gejl, addig máshol pedig száraz.
A flódni egyik alapszabálya, hogy nem kell hozzá sok cukor, itt ugyanis nem az édes íz, hanem a mák keserűsége, a dió savassága, az alma savanyúsága és a szilva kellemes édessége lenne a lényeg.
Hozzávalók
Tészta
- 80 dkg finomliszt
- 35 dkg vaj
- 8 dkg porcukor
- 1.5 dkg friss élesztő
- 4 db tojássárgája
- 2 dl tej
- 1 késhegynyi só
- 1 db tojás (a kenéshez)
Máktöltelék
- 35 dkg mák
- 5 dkg kekszmorzsa
- 20 dkg cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 narancsból nyert narancshéj
- 1 citromból nyert citromhéj
- 5 dkg mazsola (ha szeretjük)
- 1.5 dl víz
Diótöltelék
- 35 dkg dió
- 5 dkg kekszmorzsa
- 20 dkg cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 narancsból nyert narancshéj
- 1 citromból nyert citromhéj
- 5 dkg mazsola (ha szeretjük)
- 1.5 dl víz
Almatöltelék
- 1 kg alma (nettó reszelt mennyiség)
- 10 dkg cukor
- 1 kávéskanál fahéj
- szegfűszeg ízlés szerint
- 1 citromból nyert citromhéj
- 1 ek vaj
Tészta
- A lisztet a porcukorral, pici sóval és a vajjal egy tálban elmorzsoljuk, hozzáadjuk az élesztőt is (nem kell felfuttatni), majd a tejet és a tojássárgáját is.
- A tésztát gyors mozdulatokkal egyneművé gyúrjuk, majd 4 cipóra osztjuk, és hűtőszekrényben 1-2 órán át pihentetjük. (Ha szemre nem megy a 4 darabra osztás, használjuk nyugodtan a konyhai mérleget, és ne rettenjünk meg az alapanyagok nagy mennyiségétől!) Míg a tészta pihen, elkészítjük a töltelékeket.
- Hűtés után elővesszük a tésztát, és egyesével téglalap alakúra kinyújtjuk. 2 db kinyújtott tésztát villával megszurkáljuk, és külön-külön sütőpapírral borított tepsin kb. 200 fokon kb. 10 percig elősütünk. (Ők lesznek majd középen, és nem kockáztatjuk, hogy a gazdag töltelék miatt esetleg nyersek maradjanak.)
- A két nyersen maradt tészta közül az egyiket beletesszük a sütőpapírral borított tepsibe, megszurkáljuk, és rákenjük a kihűlt máktölteléket. Ráhelyezzük az egyik elősütött tésztalapot, arra rákenjük a diótölteléket, és beborítjuk a másik elősütött tésztalappal.
- Erre a tésztára kerül az almatöltelék. (Egyébként az se baj, ha az almát nem pároljuk, hanem csak nyersen tesszük rá, hiszen úgyis sülni fog.)
- Végül az egészet befedjük az utolsó nyers, kinyújtott tésztával, villával megszurkáljuk, az egész tojással lekenjük, és 180 fokos sütőben 40-50 perc alatt készre sütjük.
- Csak a teljes kihűlés után szeletelhető szépen!
Máktöltelék
- A megadott vízmennyiséget felfőzzük a cukorral, narancs- és citromhéjjal, és a mazsolával.
- A töltelék többi részét szárazon alaposan elkeverjük, majd a cukros sziruphoz öntjük, egyet még forralunk rajta, aztán félretesszük hűlni.
Diótöltelék
- A diós tölteléket ugyanúgy készítjük el, mint a mákosat.
Almatöltelék
- Az almát lereszeljük, a levét kinyomjuk, hozzáadjuk a cukrot és a fűszereket, majd kevés vajon megpároljuk, és kihűtjük.
Recept forrása: Mindmegette
[sc name=”facebook” ]