Categories: HírekTudatos

Mégis miért eszünk Márton napján sült libát?

A Márton napi szokás egy újraéledő hagyomány, egyre többen tartják a hozzá köthető népszokásokat. De azt tudjuk-e, miért pont libát eszünk Márton napján, és, hogy ki volt Szent Márton?

A Szent Márton legenda

Szent Márton Pannóniában született püspök volt. 371-ben Mártont tours-i püspökké nevezték ki, ám ő tiltakozott megválasztása ellen. A legenda szerint egy libaólban próbált elbújni a kényszerű kinevezése elől, ám a haszontalan libák elárulták őt gágogásukkal. Innen veszi történetünk kezdetét…

Márton napi népszokások nyomában

Márton napi libavacsora és Márton-pohara

Márton napján rendszeresek voltak a nagy lakomák, hiszen ez volt az utolsó ünnepnap a karácsony előtti negyven napos böjt előtt. Ki ne akart volna egy igazán jót enni, nem igaz? A lakmározásnak ráadásul az is kedvezett, hogy a hagyomány szerint ezen a napon nem volt szabad takarítani, mosni, teregetni (máskülönben ez az állatok pusztulását hozta volna), így tényleg szabad volt az út egy nagy dínomdánomnak.

De, hogy miért liba került ilyenkor az asztalra? Az ok egészen praktikus, mivel a hízott libákat novemberre már le lehetett vágni, így a libaleves vagy libasült lila káposztával voltak a legnépszerűbbek ez idő tájt. Persze a finom vacsorát le is kell öblíteni “Márton-poharával”, amelyet a finom újborral meg is tettek. Ráadásul a részegségnek sem volt határ szabva, sőt minél többet ivott valaki a hagyomány szerint, annál több erőt gyűjtött magába. Úgy tartották: „A bornak szent Márton a bírája”.

Püspökfalat a papnak és az ajándékozás

Néhány helyen szokás volt, hogy a liba hátsó feléből küldtek egy falatot a papnak, amely a hangzatos püspökfalatja néven híresült el.

Ám, nem csak a pap kapott meglepetést, ugyanis Márton napján az ajándékozás is divat lett. Ilyenkor fizette meg ugyanis a gazda a pásztorainak az ún. “bélesadó” vagy “rétespénzt”. A pásztorok pedig cserébe egy többágú vesszőt adtak a gazdáiknak. Úgy tartották ahány ága van, annyit fial a disznó. A Dunántúlon az is hagyomány lett, hogy a pásztorok Márton napjának éjszakáján háztól házra járva mondtak köszöntőket, és mindezt úgy, hogy dús lombú nyírfavesszőt tartottak a kezükben.

Időjóslás

A sült liba mellcsontjából történt a jósolás, ha a csontja barna volt és rövid, akkor sáros telet vártak, míg a hosszú, fehér csont esetén pedig havas télre számítottak. A hagyomány szerint pedig: „Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.”  – ami annyit tesz, hogy éppen az aznapi időjárás ellenkezője várható. A néphit szerint, a Márton-napi eső után rendszerint fagy következett.

Éva Benke
Éva Benke

Recent Posts

Torma, ami nem viccel – új ízbomba húsvétra az Univertől!

Az idei húsvét garantáltan könnyeket csal a szemedbe – méghozzá az ízélménytől! Az Univer egy…

4 nap ago

Zöld csoda egy csészében – Miért isszák egyre többen a matcha teát?

Ha eddig csak annyit tudtál a matcháról, hogy valami furcsa zöld por, amit a fiatalok…

4 nap ago

Fedezd fel a Mosóparfüm varázsát: Friss megközelítés a mosóillatok világában

A mosási szerek dinamikus világában a Mosóparfüm kedvenccé vált azok körében, akik friss, tartós illatot…

3 hét ago

A Z generáció szakít az alkohollal? Új trend hódít a fiatalok körében

Az utóbbi években látványosan megváltozott a fiatalok viszonya az alkoholmentes italokhoz. A HEINEKEN és az…

2 hónap ago

Randi a Mekiben? Valentin-napi varázslat a Nyugati téren!

Ha idén valami igazán különleges élményt keresel Valentin-napra, a McDonald’s Nyugati téri étterme egy romantikus…

2 hónap ago

Zuhanykabinos spa-élmény otthon: Pihenés és könnyű desszertek a tökéletes estéhez

A szombat este sokak számára a hétvége legjobb része: ilyenkor van idő kicsit lelassulni, feltöltődni…

4 hónap ago