Ha a legnépszerűbb olasz desszerteket kellene gorcső alá vennünk, akkor a tiramisu és a panna cotta mellett a profiterol is nagyon előkelő helyen végezne. Nincs is ezen mit csodálkozni, ugyanis egy nagyon finom édességről beszélhetünk.
Bár a profiterol olasz desszertként vált világhírűvé, ám a hozzá nagyon hasonló desszertek több európai konyha résztvevői már egészen régóta. Hogy egy picit a saját szakállunkra is beszéljünk, a magyar képviselőfánknak ugyanolyan égetett tészta adja az alpját, mint ahogy a profiterolnak is. Hasonló a helyzet az Éclair fánkkal, de a franciák neves édességével a croque-en-crouche-sal is.
Bár az égetett tészta technikája már a 17. században kiforrott dolognak számított, a profiterol mai formája csak a 19. században kezdett elterjedni. A profiterol tulajdonképpen nem más, mint egy égetett tésztából készült fánk, amelyet különböző édes krémekkel töltenek meg. Gyakorta dúsítják tejszínhabbal, a tetejére pedig legtöbbször csokimáz kerül.
Hozzávalók
A tésztához
- 0.5 l víz
- 25 dkg finomliszt
- 10 dkg vaj
- 7.5 dkg cukor
- 0.5 dkg só
- 6 db tojás
A töltelékhez
- 1 tasak vaníliás pudingpor (vagy lekvár, tejszínhab ízlés szerint)
A mázhoz
- 1.5 dl víz
- 3 ek cukrozatlan kakaópor
- 1 ek cukor
- 1 ek vaj
A tésztához a vizet a cukorral, a sóval és a vajjal felforraljuk. Amikor forr, gyorsan belekeverjük a lisztet, majd 3-4 percig nagy lángon főzzük.
Habzsákkal golyókat formázunk belőle, majd sütőpapíron kisütjük őket, míg aranyszínűek nem lesznek. (Egymástól kb. 3-4 cm-re nyomjuk a golyókat, hogy meg tudjanak dagadni, és néhány vízcseppet csepegtetünk közéjük.)
Ha kihűltek a labdácskák, legegyszerűbben egy fecskendővel tölthetjük meg őket, de kenhetjük a tölteléket a tetejükre is, vagy belemártogathatjuk a golyókat a krémbe, ahogy éppen kedvünk tartja. Ízlés szerint baracklekvárt, vaníliapudingot vagy csak tejszínhabot töltsünk bele, ki mit szeret. Mi most a vaníliapudingnál maradtunk.
A mázhoz kis edényben kb. 1,5 dl vizet felforralunk, belekeverjük a cukrozatlan kakaóport, a cukrot és a vajat, hogy fényes legyen. A mázzal leöntjük a golyókat. Ettől nemcsak még finomabb lesz, de szerintünk gusztább is.