A főzőtök szezonja már nyáron elkezdődik, a tökök széles választéka azonban ősszel gyönyörködteti a szemet a piacokon, vagy a boltok polcain. A soféle tök közül az olajtökkel azonban nem fogunk találkozni – ezt kifejezetten magjáért, s az abból nyerhető olajért termesztik. Az olajtök magjának ugyanis nincs héja, s ez lényegesen megkönnyíti a feldolgozását.
Kedvező hatásait olvasva a tökmagot s a belőle készült olajat leginkább depressziós férfiaknak ajánlhatjuk (kiváló hangulatjavító és hatása a prosztataproblémák megelőzésében is bizonyított), de mindenkinek érdemes fogyasztania, mert csökkenti a koleszterinszintet, és többek között sok magnéziumot, káliumot, B és D vitamint tartalmaz. A saját pirítású tökmagra őszig még várnunk kell, a tökmagolajat azonban érdemes már most bevezetnünk az étrendükbe. (A megfelelő beszerzési hely kiválasztásához bátran támaszkodjunk a Magyar Konyha szakértő zsűrijének véleményére.)
Tökmagolajat Magyarországon Göcsejben és az Őrségben állítanak elő. Az Őrség zöld aranyának is hívják, pár éve Magyarország tortájának is meghatározó alapanyaga volt. A tortát készítő Szó Gellért lelkesen nyilatkozott arról, a tökmagolaj milyen új lehetőségeket nyit meg a cukrászatban (s az országtorta receptjét is megosztotta), mi mégis inkább salátákhoz ajánljuk ezt a különleges ízű és egészséges összetevőt. Például céklasalátához: két közepes céklát nyersen lereszelünk, teszünk hozzá egy-két szál karikára vágott újhagymát (póréhagymával is helyettesíthető), s 200 g feta, vagy fehérsajtot felkockázva. Az egészet meglocsoljuk tökmagolajjal, összekeverjük – és megesszük. Például tócsni mellé.