A rántott gomba nem különösebben bonyolult étel, mondhatni puritánul egyszerű és relatíve gyorsan is elkészíthető, mégis működik.
A rántott gomba azért is jó választás, mert a csiperke – amiből többnyire készül – egész évben könnyen elérhető, ráadásul kedvező élettani hatásait figyelembe véve valóságos szuperélelmiszer.
Bevalljuk őszintén, amikor először rántott gombát készítettünk, akkor mi is követtük a nagyok tanácsát, miszerint a sütés előtt érdemes ecetes-sós vízben előfőzni. Így tettünk sokáig, aztán időhiány miatt egyszer csak elhagytuk az előfőzési részt, és lássanak csodát: igazából ugyanolyan finom lett a gomba, ugyanúgy átsült, ráadásul így még könnyebb is volt panírozni is.
A felvert, sózott tojásba szárított fűszereket is keverhetünk: egy teáskanálnyi bazsalikomot, kakukkfüvet, lestyánt vagy akár apróra vágott friss petrezselyemzöldet is.
Imádjuk tartárral készíteni, úgyhogy ennek a receptjét is megmutatjuk.
Hozzávalók
- 0,5 kg gomba
- liszt
- tojás (kb. 2-3 db)
- zsemlemorzsa
- só
- a sütéshez olaj vagy zsír
A gombákat mossuk meg hideg folyó víz alatt gyors mozdulatokkal, majd csepegtessük le. (Ne hagyjuk állni a vízben semeddig sem.) Szükség esetén vágjunk le a talpukból egy vékony szeletet, vagy ízlés szerint a tönköket is kitörhetjük/kivághatjuk. (Ezek mehetnek a fagyasztóba, később jók lesznek gombakrémlevesbe).
A gombákat nem kell megsózni, mert csak szottyosak lesznek tőle. Pont elegendő rájuk annyi só, amennyit a panírba teszünk. Ha valaki nagyon sósan szereti, akkor inkább utólag sózza meg.
A panírozáshoz előkészítjük egy tálba a lisztet, egy másikba a zsemlemorzsát, egy harmadikba pedig a sós, felvert tojást. A szokásos módon panírozzuk a gombákat, először megforgatjuk a lisztben, majd a tojásban, végül a zsemlemorzsában, és egy tálcára tesszük őket.
A felhevített zsiradékba teszünk annyi gombafejet, amennyi kényelmesen elfér, szép aranybarnára sütjük őket, majd lecsepegtetjük. (Nem jó, ha túlságosan forró a zsiradék, és túl hirtelen sül meg a panír, mert ebben az esetben a gomba nem puhul meg kellően. Inkább kicsit lassabban érdemes sütni.)
Még frissen, forrón a legfinomabb, tálalhatjuk ízlés szerint rizzsel, zöldséges rizzsel, burgonyapürével, sült krumplival, tartármártással, majonézzel. Salátát is kínálhatunk mellé.
Tartármártás:
- 1 dl tejföl
- 2 dl majonéz
- 1 tk mustár
- 1 tk porcukor
- 1 tk citromlé
- 1 csipet só
- 1 csipet fehérbors (őrölt)
A tejfölt, a majonézt, a mustárt, a cukrot, a citromlevet, a sót és a borsot egy tálba tesszük, majd kanállal vagy habverővel, kb. két perc alatt kikeverjük.