Október 30 és november 1 között a töltött káposztáé és a palacsintáé a főszerep: a Töltött káposzta és palacsinta fesztivál megszámlálhatatlan finomsággal várja a kilátogatókat, csak győzzük meg is enni.
A töltött káposztában és a palacsintában bár első látásra nem sok közös van, egy azért mégis: nem szégyen belőle annyit enni, amennyi csak jólesik, hiszen kevés finomabb étel van náluk. Budapesten a Gesztenyés kertben legalább semmiképp.
A várakozást enyhítendő mutatunk is egy igen laktató töltött káposzta receptet:
Hozzávalók
- 1 kg savanyú káposzta
- 8 közepes db káposztalevél (savanyú)
- 0.5 kg darált sertéshús
- 20 dkg kolozsvári szalonna
- 20 dkg kolbász
- 1 közepes db vöröshagyma
- 20 dkg rizs (főtt)
- 2 gerezd fokhagyma
- 3 teáskanál fűszerpaprika
- 1 teáskanál őrölt fűszerkömény
- 5 db babérlevél
- 1 evőkanál finomliszt
- 1 ek sertészsír
- 2 l víz (kb.)
- só ízlés szerint
A kolozsvári szalonnát csíkokra vágjuk és száraz serpenyőben kisütjük. A kisült zsírban megpirítjuk a kockára vágott hagymát, amihez hozzáadjuk az apró szeletekre vágott fokhagymát is.
A darált húst egy nagyobb keverőtálba rakjuk, amihez hozzátesszük a főtt rizst, a korábban megdinsztelt hagymát, sózzuk és borsozzuk, majd őrölt köménnyel és fűszerpaprikával fűszerezzük. Belekeverjük a kisütött szalonnadarabokat és kézzel alaposan összedolgozzuk, végül kb. 1 dl vízzel fellazítjuk a masszát.
A savanyú káposztát egyszer átmossuk, majd egy nagyobb edény aljára szórunk belőle, amire még dobunk pár babérlevelet. Erre a rétegre jöhet pár szelet kolbász – ha szeretnénk – és az utolsó rétegnek még egy kevés savanyú káposzta.
A savanyú káposzta levelekbe beletöltjük a tölteléket, és szép sorjában egymás mellé helyezzük őket. E fölé jöhet egy újabb káposztás-babérleves kolbászréteg. Ha maradna még a töltelékből, amihez már nincs káposzta, akkor nyugodtan gyúrjunk belőle gombócokat, és ezeket tegyük az egész tetejére.
Egy utolsó réteg káposztával fedjük le az egészet, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje a káposztát. Kis lángon kb. 2 órán át főzzük. A legvégén, ha szeretnénk készítsünk hozzá egy rántást, amit a következőképpen csináljunk meg: egy evőkanál zsírt olvasszunk fel egy kis lábosban, erre szórjunk egy evőkanál lisztet, és habverővel keverjük jól össze. A tűzről levéve, egy teáskanál fűszerpaprikát keverjünk még hozzá, és azonnal öntsük a töltött káposzta tetejére.
Óvatosan oszlassuk el a rántást egy fakanállal, és ezután kész is az isteni töltött káposzta. Természetesen mindez nem lenne az igazi, ha nem tejföllel tálalnánk, erről semmiképpen se felejtkezzünk meg!
[sc name=”facebook” ]