takarékos főzés
Forrás:RepublicGroup

A közelgő ünnepek és a karácsonyi menü összerakása idén a szokásosnál is nagyobb fejtörést okozhat a családoknak. Az alapanyagok árának emelkedése mellett az energiaválság is tovább fokozza az ünnepi készülődés körüli aggodalmat és feszültséget, na meg persze a költségeket. Az alábbiakban a MediaMarkt séfje, Mikes Márk (RTL klub Konyhafőnök) foglal össze pár egyszerű, ám nagyszerű mindennapi konyhai fortélyt és eszközt, melyekkel nem csak energiát, alapanyagot, de sok esetben időt is megtakaríthatunk magunknak.

Szinte mindenki spórolni szeretne a havi kiadásain, aminek érdekében, kezdve az energiatakarékos izzóktól – és a lámpák lekapcsolásától –   a mosási-szárítási szokások megváltoztatásáig. Az energiatakarékosság a konyhában is fontos, és sütés-főzés közben is egyszerűbb, mint gondolnánk, ami így, az ünnepek és a nagy családi összejövetelek előtt ez különösen aktuális.

Tervezzünk előre és gazdálkodjuk okosan

Először is érdemes átgondolni mennyit is főzünk. Pazarlás helyett tervezzük meg tudatosan előre, hogy mi kerüljön az ünnepi asztalra, így nem esünk majd túlzásokba és szépen fel tudjuk építeni a szükséges összetevők listáját. „A költséghatékonyság legfontosabb alappillére nálam a konyhában, hogy a lehető legkevesebb alapanyagot dobok ki, legyen az zöldség, vagy akár húsféle. A jól megtisztított zöldségek héja, csumája, bármilyen csont esetleg hús nyesedék, zsíros rész, nagyszerű ízeket hordoz és tökéletes alapot adhat például egy alaplének, vagy mártásnak.”kezd bele a konyhai fortélyokba Márk.

Használjunk megfelelő eszközöket, vagy hozzuk ki a legtöbbet abból, ami van

Hogy milyen tűzhelyünk van otthon, az egy adottság, amit nem olyan könnyű lecserélni, de hosszú távon érdemes elgondolkodni az indukciós főzőlap beszerzésén, hiszen sokkal gyorsabban felmelegszik, mint a hagyományos gáz, vagy a kerámialapos megoldás, teljen felületen érintkezik az edénnyel, így kevesebb energiát használ. Az edény vagy serpenyő méretének megfelelő zóna – gáztűzhely esetében rózsa – kiválasztása rendkívül fontos a hatékony melegítéshez, hogy ne vesszen kárba energia. „Evidensnek tűnik, de sokat spórolhatunk, plusz az ételek is egyenletesebben főnek, ha fedőt használunk, vagy, ha szimplán vizet szeretnénk felforralni például a tésztához. Utóbbihoz akár vízforralót is használhatunk.” – folytatja a MediaMarkt séfje.

Konyhai praktika | Vájling.hu  - Az élet minden pillanatához
Forrás ReublicGroup

Hasznos készülékek, amiket kifizetődő/érdemes beszerezni

Kisebb háztartásokban, 1-2 adag étel elkészítéséhez érdemes beszerezni egy air fryert. Gazdaságosabb, mint egy klasszikus sütőt bekapcsolni, ha csak melegíteni szeretnénk egy ételt, megsütni egy fagyasztott pizzát, vagy halrudacskát, esetleg nuggetset. Ezekre is tökéletes megoldás az air fryer, de léteznek manapság olyan mikrohullámú sütők, melyekben valóban megvalósul a sütés fogalma, vagyis nem puha vizenyős lesz az étel, hanem szuper ropogós, és minden tekintetben kiváló élvezeti értékkel fog bírni. Szintén hasznos eszköz a manapság egyre népszerűbb multicooker, elektromos kukta, melyben vákuum alatt stabil körülmények között gyorsabban és biztonságosabban készíthetők el az ételek.

Sütési praktikák, nem csak karácsonyra

„Klasszikus sütő használata esetén számtalan esetben alkalmazom, főleg sült húsoknál, a hideg sütőben kezdődő sütést, mely úgy melegíti fel az ételt szépen kíméletesen, ahogy a sütő is felmelegszik, az étel így sokkal puhább és szaftosabb lesz. Mivel a sütő viszonylag sokáig meleg marad, ezért érdemes egyfajta melegen tartónak is használni, és tálalásig benne tartani az ételt. Ha van még mit sütnünk, akkor készítsük őket egymás után, sőt, légkeveréses sütő esetén, akár egyszerre. Több szinten sütéssel, időt és energiát spórolhatunk meg.” – tanácsolja Mikes Márk, a MediaMarkt séfje.

Gőzprogrammal vagy párolással ugyanakkor 20 fokkal alacsonyabb hőfokon süthetünk, mint a hagyományos hőlégkeveréses programon. A gőz egyenletesen járja át az ételeket, így azok nem csak finomabbak, és jobb állagúak lesznek, de hamarabb el is készülnek, ami tovább csökkentheti az energiafogyasztást a hagyományos sütéshez képest. Amikor már majdnem elkészültünk az étellel, nyugodtan kapcsoljuk ki az eszközt, és hagyjuk ott az ételt. A kihűlés időbe telik, így a megmaradó hő addig tovább süti, főzi az ennivalót.

„És még egy utolsó tanács: a konyhában akkor lehet a leghatékonyabban dolgozni, ha tisztaság és rend van. Ráadásul, minden eszköznél igaz, hogy rendben tartva tovább szolgál, így a sütő és a tűzhely esetében is. Takarítsunk rendszeresen, mert lerakódások nélkül a sütő könnyebben veri vissza a hőt és a főzőlap is hatékonyabb!”

author avatar
Nyers Marcell
Hirdetés: